Tanssista on viime aikoina tullut yhä näkyvämpi osa kulttuurielämää myös täällä Hämeenlinnassa. Elokuviin se on kuulunut taidemuodon alkuhämäristä lähtien, ja parhaimmillaan mukaan yhdistyy paitsi monipuolinen liikekieli ja musiikkiin eläytyminen, myös kantaaottavuus.

Draamaksi rakennetun Hourian (2022) nimihenkilönä on lahjakas tanssija, joka elättää itsensä siivoojana. Puurtamisen lomassa hän haaveilee pääsevänsä Algerian kansallisbalettiin. Salaisena tavoitteena on auton ostaminen äidille, joten Houria joutuu lisäksi turvautumaan vedonlyöntiin pässitappeluissa.

Voiton hetkellä tapahtumat saavat traumaattisen käänteen, kun eräs vedonlyöjä vaatii Houriaa antamaan rahat takaisin ja pahoinpitelee hänet tajuttomaksi. Houria toipuu sairaalassa ja saa kuntoutuksessa tilaisuuden käyttää luovuuttaan muidenkin naisten hyödyksi ja iloksi.

Houriaa näyttelevä algerialaissyntyinen Lyna Khoudri (s. 1992) on tuttu mm. Kolmen muskettisoturin (2023) Constancen roolista. Khoudri on noussut muutamassa vuodessa kysytyimpien näyttelijöiden joukkoon Ranskassa, eikä ihme, sillä hän rakentaa sympaattisia ja haavoittuvia mutta samalla päättäväisiä hahmoja todella luontevasti.

Itsekin ranskalaisalgerialainen ohjaaja-käsikirjoittaja Mounia Meddour (s. 1978) aloitti uransa dokumentaristina. Jo esikoisfiktiossaan Papicha (2019) hän on käsitellyt naisnäkökulmasta teemoja, joilla on laajaa yhteiskunnallista merkitystä niin Algeriassa kuin kansainvälisestikin: oikeutta päättää omasta kehostaan, vaatetuksestaan ja julkisen tilan käyttämisestä.

Tanssi toimii tarinassa keinona käsitellä ja purkaa traumoja sekä ilmaista itseään ja tunteitaan. Hourian (”vapaus” arabiaksi) esimerkki inspiroi hänen perustamansa ryhmän naisia, joista osa on mykkiä, saamaan uudestaan otteen elämästä.

Hourian feminismi kiinnittyy samankaltaisia kokemuksia läpikäyvien keskinäiseen tukeen ja joukkovoimaan sekä henkilökohtaisen vapauden ja unelmien puolesta taistelemiseen.

Khoudrin synnyinkaupungissa Algerissa ja Marseillessa kuvattu Houria on Suomessa nähty Tanssin talossa viime syksynä, ja nyt se saa Hämeenlinnan ensi-iltansa.  /Taneli Hiltunen

Kino Tavast -sarja: Mounia Meddour, Houria (Ranska/Belgia 2022) ti 9.4. klo 18.00 BioRex (sali 3). 98 min. K12. Näytöksen lisäksi esittely (5 min) ja mahdollisuus jäädä saliin keskustelemaan teemoista ja katsomiskokemuksesta (max 30 min). Liput verkkokaupasta https://kinotavast.net tai ovelta kortilla/käteisellä klo 17.45 alkaen.

Artikkelikuvassa Houria (Lyna Khoudri) ystävineen valmiina ilmaisemaan itseään. Kuva: Filmikamari