Osallistumme Hämeenlinnan kirjaston hyvinvointiteemaiseen tammikuuhun Uimaan-elokuvan näytöksellä ja jälkipuinnilla, jossa etsitään keinoja omaishoitajien ja muistisairaiden omaisten arjessa jaksamiseen. Yleisön kanssa ovat keskustelemassa Hämeenlinnan Seudun Omaishoitajat ry:n omaistoiminnan ohjaaja Susanna Kollanus ja Kino Tavastin Uimaan-elokuvan kokemusasiantuntijoita ja tekijöitä.

Tapahtuma järjestetään Hämeenlinnan pääkirjaston Mediahuoneessa ma 13.1. 2025 klo 18. Keskustelun avaukseksi katsotaan Giselle Ringbomin lyhytelokuva Uimaan. Yleisö voi ottaa osaa keskusteluun ja jakaa omia kokemuksiaan.  

Tapahtuma on suunnattu iästä riippumatta kaikille, mutta erityisesti jokaiselle, joilla on lähipiirissään muistisairaita, omaishoidettavia tai tuettavia vanhuksia.  

Kaikille avoimen ja maksuttoman tilaisuuden järjestävät kirjasto, Kino Tavast ry ja Hämeenlinnan Seudun Omaishoitajat ry.