Eino Leino (1878–1926) on rakastetuimpia suomalaisia runoilijoita, ja meillä hämeenlinnalaisilla on erityinen syy muistaa häntä: onhan Leino lyseolainen.

Runoilija ja muusa (1978) ei ole myötäsukainen taiteilijamuotokuva. Se kääntää rehellisesti esiin Leinon (Esko Salminen) ihmissuhteiden ristiriidat ja katkeruudet kaikkien osapuolten kannalta. Katsoja saa välähdyksiä avioliitosta Freya Schoultzin (Katja Salminen) kanssa ja räydyttävästä rakkaussuhteesta L. Onervaan (Elina Salo). Sekä Leinon silmissä ihannoitu Freya että suorasanainen ja intensiivinen Onerva olivat hänen innoittajiaan.

Elokuvassa kuullaan lausuntaa mitä erilaisimmissa tilanteissa, kuten katukävelyllä Onervan kanssa ja veneen perässä uiden. Juuri päivittäinen uiminen ja saunominen tuottavat ”hurjaa runoutta muinaissuomalaiseen tyyliin”, kuten Leino sanailee kirjeessä Freyalle.

Tunnelma ja runojen tyyli vaihtelee helkkyvän ilon ja kaihomielisen surun välillä – valo ja varjo seurasivat toisiaan Leinon ja tämän läheisten elämässä. Alkoholismi, kulttuuripersoonien kosteat istunnot ja suuriruhtinaskunnan poliittisesti kiristyvä tilanne tuovat oman latauksensa.

Jaakko Pakkasvirran ohjauksessa ja Titta Karakorven kanssa tehdyn käsikirjoituksen pohjalta näyttelijäkaarti on tavoittanut oivallisesti vanhahtavan puheenparren. 1900-luvun ensimmäisiin vuosiin vievät Esa Vuorisen ikuistamat julkisivut ja sisätilat sekä Airi Iso-Lotilan suunnittelema kaunis puvustus.

Viime vuonna edesmennyt Elina Salo palkittiin naispääosan Jussilla. Pystit tulivat myös kuvauksesta ja lavastuksesta.

Elämäkertaelokuvien perinteitä haastava ratkaisu on kerronnan episodimaisuus, josta kuitenkin alkaa luontevasti muodostua kokonaisuus – tai katsoja saa sellaisen rakentaa.  /Taneli Hiltunen

Kuvin elokuvasarja (ent. KAVIn aluesarja): Jaakko Pakkasvirta, Runoilija ja muusa (Suomi 1978) ti 29.9. klo 18.00 BioRex Verkatehdas (tilava sali 2). 1 h 43 min. K7. DCP. Liput Kino Tavastin verkkokaupasta tai ovelta kortilla/käteisellä klo 17.45 alkaen.

Kritiikki on julkaistu Hämeenlinnan Kaupunkiuutisissa 23.9.2026.