Vuosittainen Hitusen hämyä -festivaali on tänä viikonloppuna! Hämeenlinnan linja-autoaseman kulttuuritila (Eteläkatu 1) täyttyy pe-su 20.–22.10.2023 laadukkaista ja monipuolisista elokuvista – oheisohjelmaa ja festivaalikahviota unohtamatta.
Seitsemättä kertaa järjestettävän tapahtuman teemana on elokuvan ja muiden taiteiden vuoropuhelua ruokkiva ”Silkkaa taidetta”, jonka puitteissa pääsee näkemään kaiken tämän:
- kaksi hittimusikaalia
- modernia tanssia (myös Tanssin Tehtaan live-esitys!)
- yhdellä otolla kuvatun ihmeen
- Japanin ja Kiinan vuosisataisista perinteistä ammentavaa estetiikkaa
- erilaisen elämäkertadraaman klassisen maalaustaiteen maailmasta ja taidehistorioitsija Mira Arkon yleisöluennon
- surrealistista nukkeanimaatiota
- upouusia lyhytelokuvia
Osoitteesta https://hitusenhamya.fi/ohjelma-2023/ löytyvät ohjelmaan valittujen elokuvien kritiikit ja linkit Kino Tavastin verkokauppaan.
Liput (10 €) ovat myynnissä Kino Tavastin verkkokaupassa https://kinotavast.tapahtumiin.fi tai ovelta kortilla/käteisellä varttia ennen näytöksen alkamista. Myös kolmeen pääsymaksuttomaan elokuvaan voi varata paikat verkkokaupasta.
Yhdeksän näytöstä, yleisöluento ja tanssiesitys kutsuvat pysähtymään elämysten äärelle! Lämpimästi tervetuloa!