Näytös loppuunmyyty.
Syksyn KAVI-sarjan suursuosikin Oopperan kummituksen tapaan James Ivoryn laatudraama Pitkän päivän ilta (1993) alkaa huutokauppakohtauksella. Vasaran alla on Darlington Hall -kartanon irtaimistoa. Pikkutarkasti koristeltu rakennuskompleksi on todistanut hovimestari Stevensin (Anthony Hopkins) aikana niin brittiministerien, diplomaattien ja jopa äärioikeistolaisten epävirallisia kokouksia 1930-luvun lopulla kuin kartanokulttuurin kohtaaman alakulonkin 1950-luvun muuttuneessa yhteiskunnassa.
Mr. James Stevens on hovimestarin perikuva: Ammatissaan täydellisyyteen pyrkien hän häivyttää läsnäolonsa. Häntä nuorempi mutta jo kokenut taloudenhoitaja Miss Sarah ”Sally” Kenton (Emma Thompson) sitä vastoin suhtautuu alaisiinsa ja muihin lämpimän empaattisesti.
Taustalla vellovat poliittiset voimat luovat ajankuvalliseksi kontekstiksi maailman, johon Stevens pitää etäisyyttä palvelemalla Lord Darlingtonia (James Fox) ja tämän vieraita kantaa ottamatta. Tätä Kenton ei pysty hyväksymään vaan yrittää vedota Stevensiin varsinkin kahden saksanjuutalaisen palvelustytön puolesta. Pelissä ovat myös Kentonin yksityiset tunteet, jotka velvollisuudentuntoinen, enimmäkseen kuoreensa sulkeutuva Stevens sivuuttaa – ja samalla myös omansa. Jännite heidän välillään säilyy aina pakahduttavaan loppuun asti.
Ruth Prawer Jhabvalan käsikirjoitus perustuu Nobel-palkitun Kazuo Ishiguron samannimiseen mestarilliseen romaaniin, jonka keskeisistä tarinaelementeistä valtaosa on siirtynyt vaivattomasti valkokankaalle. Filmatisointi huomioitiin kahdeksalla Oscar-ehdokkuudella mm. parhaasta elokuvasta, Hopkinsin ja Thompsonin totutun loistavista päärooleista ja käsikirjoituksesta.
Mukana on Downton Abbeystä tuttua kuvastoa sanomalehden silittämisestä palvelusväelle kilkattaviin kelloihin, joten ollaan luokkayhteiskunnan ristiriitojen kuilun partaalla. Pitkän päivän ilta onkin palvelijan asemasta ja ihmisen tekemistä valinnoista kertova koskettava tarina, jonka hienous avautuu vähitellen haikean lumoavan musiikin ja klassisen tyylikkään, värisävytystä myöten upean kuvauksen tukemana. /Taneli Hiltunen
KAVIn aluesarja: James Ivory, Pitkän päivän ilta (The Remains of the Day, Britannia/USA 1993) ti 29.10. klo 18.00 BioRex (sali 4). 2 h 14 min. S. Suom. tekstitys. Liput 7 € Kino Tavastin verkkokaupasta tai ovelta kortilla/käteisellä klo 17.45 alkaen.
Kritiikki on julkaistu Hämeenlinnan Kaupunkiuutisissa 23.10.
